BRESSER Messier AR-152S/760 EXOS-2/EQ5
Sale
This product can't be delivered to the parcel machine.
  • Availability: In another stock
  • Brand: Bresser
  • Product Code: 4752768
  • Weight: 40.00kg
  • Dimensions: 128.50cm x 53.50cm x 57.00cm
  • EAN: 4007922199252
Available Options
Period: 3 months
Esto
The combination of large aperture and short focal length predestine the MESSIER AR-152S for the observation of large celestial objects. Experience the famous globular cluster M 13 in the constellation Hercules: Thousands of pinpoint stars stand before a black sky like so many diamonds spilled onto black velvet. Equipped with nebular filters you can watch the Gulf of Mexico in the North America Nebula and all the other celestial objects that Charles Messier listed in 1781. The compact size of the MESSIER AR-152S combines outstanding tranportability, high light gathering power and low weight for a telescope of this aperture.
CHARACTERISTICS OPTICS
  • Optical design: refractor telescope
  • Lens diameter: 152 mm / focal length: 760 mm / F/5
  • Maximum recommended magnification: 304x
  • Telescope for night and solar observation
  • High-quality BRESSER refractor optics
  • Universal telescope for planets, double stars, planetary nebulae and deep-sky
  • High-end Hexafoc-focuser with 2,5" free inner diameter
  • 6x30 straight through viewfinder with reticle; optimized finder socket for comfortable use
  • 31.7 mm (1.25") diagonal mirror
  • Cradle rings with handle and integrated piggyback camera holder (1/4 thread)
  • Smartphone camera adapter for sky navigation included
  • Universal 44 mm Dovetail plate with stainless steel rail (fits LXD75/Great Polaris/EQ5)
  • 50,8mm (2") to 31,7mm (1,25") adapter with integrated T2 thread (T2-adapter ring for your camera is needed)
  • Collimatable lens cell
CHARACTERISTICS MOUNT
  • Stable parallactic mount with fine drive in both axes
  • Ball bearings in both axes for more precise movements
  • Stable height adjustable stainless steel tripod (min. 69 cm / max. 109,5 cm )
  • Load capacity up to 13 kg payload
  • Retrofittable with the BRESSER Star Tracker Goto Kit (item no. 4951750)
  • Circular bubble for easy horizontal alignment
  • Pole height scale for setting the latitude
  • Pole finder scope with optional illumination ( item no. 4964212 )
  • Tripod weight: 4.7 kg
  • Mount weight: 5.6 kg (without counterweight)
  • Total weight incl. counterweight: 19.3 kg
  • Batteries: not included
SCOPE OF DELIVERY:
  • 152 mm achromatic optical tube assembly
  • Aperture solar-filter
  • 2 pcs 2,5" extension tubes
  • 26 mm Super Plössl eyepiece 31,7 mm(1.25")
  • 31,7 mm (1.25") Zenith mirror
  • Integrated 31,7 mm and T2 adapter